Nasze propozycje prezentów kołderki terapeutyczne

-
Jak działa kołdra sensoryczna?
Kołdra lekko dociska całe ciało (bez szyi i głowy) przez co stymuluje układ proprioceptywny, który odpowiada za czucie głębokie (czyli zmysł orientacji ułożenia własnego ciała). Receptory tego układu znajdują się w mięśniach oraz ścięgnach. Dzięki nim wiemy, w jaki sposób ułożone są nasze kończyny. Stymulowanie proprioreceptorów powoduje większą świadomość ciała.
Zadaniem kołdry obciążeniowej jest wyciszenie, zrelaksowanie, poprawa jakości snu i wydłużenie fazy snu głębokiego. Lekki docisk ciała powoduje:
- poprawę nastroju poprzez wpływanie na produkcję serotoniny (hormon szczęścia)
- redukcję stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu(hormon stresu)
- łatwiejsze zasypianie dzięki wzmożonej produkcji melatoniny(hormon snu) -
Dla kogo?
Kołdry obciążeniowe stosuje się je głównie przy zaburzeniach integracji sensorycznej. Wykorzystywane są jednak nie tylko w leczeniu nieprawidłowości w zakresie przetwarzania bodźców zewnętrznych, ale również w nieprawidłowym funkcjonowaniu różnych obszarów rozwoju. Według badań, wspomagają terapię przy ADHD, Autyzmie, nerwicy, depresji, zaburzeniach lękowych, ale także przy niektórych rzadkich chorobach genetycznych. Używane są też przez “zdrowe osoby” z powodu ciągłego stresu czy bezsenności. Coraz szerzej zalecane są przez neurologów, terapeutów integracji sensorycznej, psychologów oraz fizjoterapeutów.
-
Jak używać?
Większość lekarzy i terapeutów zaleca w pierwszych dniach stosowanie kołdry przez 20 -30 min w fazie snu głębokiego, a następnie stopniowo (co kilka dni) wydłużanie tego czasu o pół godziny-tylko jeśli jest taka konieczność. Dziecko należy przykryć tak jak zwykłą kołdrą. Nie należy przykrywać głowy ani szyi. Zaleca się stosowanie kołdry pod nadzorem opiekuna. Nie wolno owijać dziecka kołderką. Dziecko musi mieć możliwość samodzielnego zdjęcia kołdry. Kołderka powinna być regularnie oceniana pod kątem oznak zużycia. Należy przerwać używanie, jeśli kołderka wydaje się zużyta lub uszkodzona. Należy często przypominać dziecku, że może zdjąć kołdrę w dowolnym momencie, jeśli czuje się niekomfortowo, jest mu za gorąco lub za ciężko!
Dołącz do naszego newslettera
Copyright JagodowyKot 2021
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu.
BLOG | Kontakt | Dołącz do nas | FAQ | Reklamacje i Zwroty | Polityka prywatności